Čiščenje kovinskega vrtnega pohištva je nadvse preprosto. A tudi pri tem je treba upoštevati nekatere dejavnike. V tem prispevku boste izvedeli, na kaj morate biti pri tem pozorni.
Ob začetku vsake sezone očistite vrtno pohištvo iz kovine. Čiščenje je nadvse preprosto. Pa vendar je treba upoštevati vrsto materiala. Najpogosteje gre za litoželezne konstrukcije s prašnim lakiranjem ali lakirane kovinske konstrukcije. Vsaka vrsta se čisti nekoliko drugače.
Delo z zmogljivimi napravami razveseljuje in omogoča, da pri tem prerastete samega sebe. Pri tem je dobro, če se lahko zanesete na učinkovita in varna zaščitna oblačila. Pri delu z visokotlačnimi čistilniki vedno nosite osebno zaščitno opremo. Sem sodijo npr. zaščitna očala. Več podrobnosti preberite v navodilih za uporabo kupljenega izdelka. Pred prvo uporabo naprave se dobro seznanite z njenim delovanjem, poleg tega se pred vsakim delom prepričajte, da je naprava v brezhibnem stanju. Specializirani trgovec STIHL bo napravo za vas pripravil na prvo uporabo in vam svetoval glede zaščitnih oblačil, krojev in konfekcijskih številk, pri tem pa boste oblačila lahko v miru pomerili. Zapomnite si, da osebna zaščitna oprema ne more nadomestiti varne delovne tehnike.
Čiščenje litoželeznega vrtnega pohištva je nadvse preprosto. Ker je staromoden oz. nekoliko rjast videz zaželen, gre tukaj predvsem za odstranjevanje grobe umazanije in ostankov rastlin. To gre najbolje z visokotlačnim čistilcem z rotor šobo, ki bo učinkovito počistila trdovratno umazanijo. Pomagate si lahko tudi z univerzalnim čistilnim sredstvom CU 100. Dodatno čistilno sredstvo lahko raznesete tudi z dozirnikom pene. Pustite učinkovati kratek čas, nato sperite s ploščato šobo in čisto vodo. Pustite, da se posuši. Končano.
Ne puščajte jesenskega listja na travniku. Če trata prezimi z odpadlim jesenskim listjem, postane dovzetna za glivične zimske bolezni, kot je snežna plesen. Ne naveličajte se grabiti suhega listja, enostavno ga pokosite, mešanica listja in trave, ki ste jo pravkar pokosili, se zlahka kompostira. Ne sežigajte listov, pustite, da deluje naravni cikel in uporabite kompost, ki ste ga naredili sami, kot naravno gnojilo.
Lakirano in prašno lakirano vrtno pohištvo iz kovine najprej temeljito očistite ob začetku vrtne sezone, nato enkrat mesečno odstranite umazanijo, na koncu sezone pa ga spet temeljito očistite pred prezimovanjem. Litoželezno pohištvo pa očistite samo na začetku vrtne sezone.
Če je rje na litoželeznem vrtnem pohištvu preveč, potem je čas za njeno odstranjevanje. To boste nadvse preprosto opravili z visokotlačnim čistilnikom STIHL, kompletom za mokro peskanje in primernim granulatom SB 90. Ta je združljiv z vsemi visokotlačnimi čistilci kompaktnega razreda.
Z enakim materialom lahko brez težav odstranite tudi star lak z vrtnega pohištva iz kovine. V tem primeru pa si nataknite zaščito za usta in nos, pa tudi zaščitna očala, ki pa jih tako ali tako morate uporabljati pri vsaki uporabi visokotlačnega čistilca.
Litoželeznega vrtnega pohištva vam po koncu sezone ni treba shranjevati. To je odporno, tako da je lahko tudi pozimi na prostem. Drugače pa je pri prašno lakiranem in lakiranem pohištvu iz kovine: po temeljitem čiščenju ob koncu sezone pohištvo do konca posušite in ga shranite na suho mesto.