Sami izdelajte regalno stojalo za rastline

Z doma izdelanim regalnim stojalom za rastline boste na preprost in estetski način ozelenili svoj balkon ali teraso. Spodaj preberite, kako to storite.

PREDNOSTI REGALNEGA STOJALA ZA RASTLINE

Na mnogih terasah in balkonih preprosto ni dovolj prostora za bujno rast rastlin. A tudi če nimate veliko prostora za vrtnarjenje, se vam ni treba odreči manjšemu zeliščnemu vrtu ali balkonskim cvetlicam.

Obstaja veliko razlogov za izdelavo regalnega stojala za rastline. Stena iz rastlin pogosto predstavlja dobrodošlo zasebnost in zaščito pred soncem ter nudi številnim žuželkam zatočišče in predvsem hrano.

Želite kar takoj začeti z izdelavo svojega regalnega stojala za rastline? V nadaljevanju najdete vse potrebne informacije, ki jih potrebujete.

NAČRTOVANJE REGALNEGA STOJALA ZA RASTLINE

Pred samo izdelavo razmislite o pravilnem času izdelave in ustrezni lokaciji. Medtem ko lahko regalno stojalo za rastline izdelate kadarkoli v letu, je najprimernejši čas za zasaditev navpičnega vrta spomladi.

Pri izbiri lokacije je treba upoštevati zahteve uporabljenih rastlin. Ogrodje postavite tako, da bo čim bolje zaščiteno pred vetrom in da se v sunkih vetra ne bo prevrnilo.

Pravi material in ustrezno orodje

Če želite sami izdelati regalno stojalo za rastline, potrebujete pravi material in ustrezno orodje. Pripravite si jih še pred začetkom dela.

  • 2 x deska iz macesna ali duglazije za dve dolgi nosilni bočni opori, debeline 2,4 cm, širine 15 cm, dolžine 165 cm, zgornji in spodnji rob odrezana pod kotom 85° → 3,40 m
  • 2 x »noga«: opažni deski debeline 2,4 cm, dolžine 70 cm, širine 15 cm, oba konca odrezana pod kotom 45° → 145 cm
  • 2 x opažna deska kot oporna deska debeline 2,4 cm, širine 15 cm, dolžine 59 cm, zgornji rob pod kotom 35°, spodnji 60° → 130 cm
  • Deske iz macesna/duglazije za 5 korit, 18 mm x 145 mm, skupaj 12 metrov, eno korito: 70 cm dolžine, pri 18 mm → 14,5 cm višine in 18,1 cm širine
  • Lepilo za les (primerno za uporabo na prostem) za oporo
  • 102 x vijak 4,5 x 40 mm za korita in nogi
  • 2 x vijak 5 x 70 mm za dve kratki oporni deski
  • 5 x folija za ribnike oz. debelejše vreče za smeti, 100 x 46 cm
  • 5 x kos flisa, 70 cm x 15 cm
  • 2,8 cm dolgi, 1 cm debeli kosi akvarijske cevi, 3 na korito, skupaj 12

Nasvet: uporabite vremensko odporen les z lepim vzorcem.

  • Akumulatorski vijačnik
  • 4 mm sveder za les/sveder debeline cevi, npr. 1 cm
  • Po možnosti brusilnik, sicer brusni papir
  • Olfa nož za rezanje folije
  • Akumulatorska žaga, npr. STIHL MSA 70, za izdelavo stojala in nog
  • Enoročna akumulatorska žaga STIHL GTA 26 za razrez desk korit
  • Osebna zaščitna oprema: zaščitna očala, rokavice, hlače z zaščito pred rezi

Delo z zmogljivimi napravami razveseljuje in omogoča, da pri tem prerastete samega sebe. Pri tem je dobro, če se lahko zanesete na učinkovita in varna zaščitna oblačila. Pri delu z enoročno akumulatorsko žago vedno nosite osebno zaščitno opremo. Sem spadajo npr. zaščitna očala, zaščitne rokavice ipd. Več podrobnosti preberite v navodilih za uporabo kupljenega izdelka. Pred prvo uporabo naprave se dobro seznanite z njenim delovanjem, poleg tega se pred vsakim delom prepričajte, da je naprava v brezhibnem stanju. Specializirani trgovec STIHL bo napravo za vas pripravil na prvo uporabo in vam svetoval glede zaščitnih oblačil, krojev in konfekcijskih številk, pri tem pa boste oblačila lahko v miru pomerili. Zapomnite si, da osebna zaščitna oprema ne more nadomestiti varne delovne tehnike.

S PRAVO OPREMO DO REGALNEGA STOJALA ZA RASTLINE

Izmerite deske za korita. Vsaka mora biti dolga 70 cm, dva čelna kosa vsakega korita pa naj bosta široka 18 cm in visoka 14,5 cm. Deske razžagajte z enoročno akumulatorsko žago STIHL GTA 26. Izmerite tudi deske za okvir in jih razžagajte na primer z akumulatorsko žago MSA 70.

Deske privijačite skupaj in izvrtajte tri luknje za odtok vode v spodnjo desko nekje blizu roba.

Korita obložite s folijo, prepognite rob folije in folijo ob dolgih stranicah spnite. Nad luknjami za odtok vode naredite zareze v folijo.

Opomba: zareze morajo biti krajše od premera cevi, da se bo folija kasneje tesno prilegala.

Kose cevi od spodaj vstavite skozi luknje in čeznje položite folijo, da se tesno prilega cevi. Priporočamo, da se silikonu izogibate – še posebej, če boste kasneje zasadili užitne rastline.

Na ustreznih mestih privijačite noge in okvir.

Prilepite in privijačite oporo na ustreznih mestih.

Sestavljeno nogo stojala položite na tla, določite in označite naklonske kote in na stojalo položite korita. V našem primeru imajo korita naklon 20 stopinj.

Zdaj postavite korita pokonci in jih enega za drugim privijačite skozi čelne stranice.

Nato folijo vzdolž roba prepognite in previdno spnite.

Drugo nogo stojala položite na korita, jo poravnajte in od spodaj nanjo privijačite korita. Takoj ko je prvo korito pritrjeno, bo delo potekalo veliko lažje.

V vsako korito položite kos flisa, ki popolnoma prekrije dno. To bo preprečilo, da bi se luknje za odtok vode s časom zamašile z zemljo. Zdaj lahko korita za rastline napolnite z zemljo za lončnice.

Rastline potopite v vodo, dokler se mehurčki ne pojavljajo več. Zdaj so pripravljene za sajenje.

Za vsako rastlino z roko naredite jamico, rastline položite v zemljo in zemljo potlačite. Rastline zalijte. Pri tem pazite, da ne zmočite cvetov. Poletne cvetlice začnite redno gnojiti šele štiri tedne po sajenju.

OBLIKA IN NAMEN REGALNEGA STOJALA ZA RASTLINE

Pri izdelavi regalnega stojala za rastline pustite svoji ustvarjalnosti prosto pot! Vnaprej skrbno razmislite le o lokaciji postavitve. Vzemite si čas in razmislite, kaj bi radi zasadili v korita na regalnem stojalu.

POVZETEK: SAMI IZDELAJTE REGALNO STOJALO ZA RASTLINE

  • Pred domačo izdelavo regalnega stojala za rastline, ki bo olepšalo majhne balkone ali terase, razmislite o lokaciji in času izdelave.
  • Regalno stojalo za rastline lahko izdelate kar sami. Pri tem uporabite različne lesene deske.
  • Za tem privijačite okvir, namestite korita in zasadite rastline.
  • Regalno stojalo za rastline kot dekorativna zaščita pred pogledi, zeliščni vrt ali hrana za žuželke.

Optimalna višina regalnega stojala za rastline je odvisna predvsem od lokacije. Zaradi varnosti naj bo samostoječa izvedba stojala višine največ 165 cm, na vetru izpostavljenih območjih pa mora biti stojalo dobro pritrjeno. Regalno stojalo za rastline, ki je postavljeno ob steni, je lahko tudi višje.

Da, lonce lahko postavite tudi neposredno v korita. V tem primeru lahko naredite nekoliko nižja korita.

Les iglavcev, npr. bor, smreka in macesen, daje videz preprostosti. Ta les je običajno tudi cenejši. Les sadnega drevja ima več vzorcev in zato je videz regala bolj bogat.

Zeleni nasvet

Naj vas navdihne čebelam prijazen vrt. Naredite nekaj dobrega za živali in okolje. Posadite kapucinko, verbeno, lobelijo in zlatenec. Čebele vam bodo hvaležne.