
- Vrt jeseni: priprava
- Opravila jeseni
- Vrt v septembru
- Rože, ki jeseni cvetijo
- Vrt v oktobru
- Kaj saditi jeseni?
- Vrt v novembru
Vrt jeseni: priprava
Ko se začne listje barvati in temperature padejo, jesen naznanja svoj prihod. Začetek mrzlega dela leta ni velika sprememba samo za drevesa, ampak za vse rastline na vrtu. Hkrati je to dober čas za sajenje. Posadite čebulnice in česen, da ga boste spomladi že pobirali. Katera vrtna opravila na vas čakajo jeseni in kako je vrt najbolje urediti, smo za vas zapisali po mesecih v nadaljevanju.
Jesen je idealen čas, da se poglobite v celostno strukturo svojega vrta. Kaj bomo ohranili in kaj mora ven? Kaj novega bomo posadili? Jesen naj bo tisti čas, ko se posvetimo prihajajoči pomladi. Vrt vam bo hvaležen.
Vrt jeseni: opravila
- Zbiranje semen
- Saditev čebulnic
- Grabljanje in odstranjevanje listja
- Sejanje trave (do konca septembra)
- Gnojenje trate z jesenskim gnojilom
- Rezanje odmrlih vej in žive meje
- Prekopavanje tal
Vrt v septembru: slovo od poletja
Septembra, ko so tla še topla, nanovo posejte neporaščena mesta na trati. Po možnosti izberite enako travno mešanico, da bo trava čim bolj enotna. Na mestih, kjer ima trata madeže, odstranite plevel. Ta mesta nizko pokosite, zemljo zrahljajte in raznesite seme. Alternativno lahko seme pomešate z zemljo in oboje skupaj nanesete na razrahljana tla. Tako je seme varno pred ptiči in ima čas do naslednjega leta, da zraste v enakomerno zeleno travno površino.
V kolikor želite narediti nekaj dobrega za svojo trato, jo jeseni izdatno pognojite. Jesenska gnojila naredijo bilke zaradi visoke vsebnosti kalija odporne za zmrzal in bolj odporne nasploh. Mimogrede: trava se sme kositi samo še do prve slane. Kako lahko trato jeseni še negujete, boste izvedeli v našem prispevku.

Od konca avgusta do začetka septembra je idealen čas za pobiranje semen. Ko se prva semena na rastlinah septembra posušijo, jih poberite. Ne poberite jih prezgodaj, saj bodo vzkalila samo zrela semena. Pravi čas je, ko se soplodje obarva rjavo. Bodite pozorni, da so semena zares suha, preden jih pospravite v vrečke. V nasprotnem primeru jim grozita gnitje in plesnoba. Shranite jih v temnem in suhem prostoru. Prednost domačih semen je (poleg prihranka denarja): rastline so vajene vaših tal in se tu počutijo domače. To je zagotovilo, da bodo tudi prihodnje generacije rastlin na vašem vrtu dobro uspevale.
Še dodaten nasvet za september: poberite odpadlo sadje. Če sadje pustite na tleh, to pritiska na travo in ji jemlje svetlobo. To pa slabi travo in jo naredi bolj dovzetno za pojav plesnobe pozimi. Odpadlo sadje privlači tudi žuželke, kot so ose, ki se hranijo na sladkih sadežih. Po drugi strani pa vam bodo za kakšen dodatni košček nepospravljenega sadja hvaležni ježki in druge živali. Ne skrbite torej, če boste na vrtu pustili ležati kakšno slivo več. Septembra že začne odpadati prvo listje z dreves, pogosto pa imajo slednja čas do prve slane. Obrezovanje živih mej in rezanje odmrlih vej lahko še počakata.
September je sicer mesec, ko lahko na vrtu še uživate. Veselite se rastlin, ki cvetijo pozno poleti, zadnjih cvetov vrtnih in poletnih cvetlic, ter tudi prvih rastlin, ki zacvetijo jeseni.
Rastline, ki cvetijo jeseni (izbor):
- gorska nebina
- ožepek
- dalija
- jesenski flider
- jesenske anemone
- kamnokreč
- želvnica
Vrt v oktobru: čas za obiranje in sajenje
Oktober ponavadi s seboj prinese prve hladne dni. Pripravili smo najpomembnejša oktobrska opravila. V Nemčiji je s 1. oktobrom ponovno dovoljeno bolj intenzivno obrezovanje. Zdaj je torej čas, da obrežete grmičke in žive meje in vse rastline, ki so odmrle ali so bolne.
Ko so dnevi krajši in hladnejši, se tudi določene rastline umaknejo v zemljo. Naš nasvet za oktober: zdaj je pravi čas, da pospravite gredice in jih pripravite na zimo. Za to odstranite mrtve in oslabljene dele rastlin. Trajnice, katerih listi jeseni postanejo rjavi in neugledni, porežite do višine tal, da bodo naslednje leto spet ponovno dobro poganjale. Pri živih mejah se jeseni, ko odpade listje, ponovno vidi njihova struktura in jih je zato veliko lažje oblikovati. Pri številnih drevesih pa počakajte do zime, jablane in hruške na primer obrezujte šele od novembra dalje.
Za sajenje rastlin je mesec oktober zelo primeren, saj bodo imele rastline pred prvo zmrzaljo še dovolj časa, da se »primejo« v še poletno topli zemlji. Zdaj sadimo trajnice, kot so astre, ali pa sadno drevje in vrtnice z golo korenino. Sadimo tudi čebulnice, kot so tulipani, narcise ali krokusi. Pri tem velja naslednje pravilo: čebulice potisnite v zemljo za trikratno globino njihove višine. To pomeni, da moramo pribl. 3 cm visoko čebulico potisniti 9 cm globoko v tla. Tulipani imajo radi malo več razdalje do drugih rož, da ne pride do širjenja bolezni. Poleg tega si pregosto zasajene čebulice tudi odvzemajo hranila. Na koncu čez čebulice posipate še svežo zemljo in pri ilovnatih tleh nekoliko peska, ki služi kot drenaža, in jih izdatno zalijemo.
Nasvet strokovnjaka STIHL: če zasajate gredo in želite doseči naravno porazdelitev rož, imamo enostaven trik. Da bo razdelitev videti naključna, se postavite na sredino gredice. Vzemite čebulice, vrzite jih v zrak in jih posadite tja, kamor so padle. Tako bodo rože videti veliko bolj naravno.
Ali ste vedeli, da se česen zelo preprosto vzgoji tudi na domačem vrtu? Naš nasvet za sajenje v oktobru: stroke potisnite nekaj centimetrov globoko v zemljo in nekje 10 centimetrov narazen. Zmrzal in nizke temperature česna ne prizadenejo, tako da se boste naslednjega maja že lahko razveselili mladega česna.
Rastline, ki jih sadimo jeseni (izbor):
- Grmički v koritih
- Grmički z golo korenino
- Trave
- Trajnice v gredicah
- Trajnice na skalnjakih
Vrt v novembru: zima prihaja
Trato očistite jesenskega listja. Če bo na trati ostalo veliko listja, bo zelo dovzetna za pojav plesni, kot je snežni ožig. Listja ne grabite, temveč ga pokosite. V košari za travo se bo nabrala mešanica listja in trave, ki je primerna za kompostiranje.
Jesen je pravi čas, da se posvetite drevju. Drevesa so odvrgla listje in zdaj lahko bolje vidite njihove strukture in razmislite o potrebnem obrezovanju, predvsem pri pečkatem sadnem drevju. Za to pa imate čas še do marca. Zimzelene in prezimne rastline, ki so čez zimo na vrtu, bodo ob toplejših dnevih brez zmrzali vesele rednega zalivanja. Ob zmrzali rastline vodo sicer izhlapevajo skozi liste, ne morejo pa načrpati nove vode iz zemlje. Novembra vrt pripravite na zimo, da boste tudi prihajajočo pomlad lahko v njem uživali.
Povzetek: vrt jeseni
- Jesen je čas sprememb in čas priprav na prihajajočo pomlad.
- Od septembra dalje preverjajte stanje trate glede poškodb in bolezni in jo po potrebi dodatno posujte s travnimi semeni.
- Semena se zbirajo in sušijo od septembra do oktobra.
- Jesen je tudi idealen čas, da posadite čebulnice, npr. tulipane, ki so odporne na zimo. V tem času sadite tudi trajnice in sadno drevje.
- Od novembra dalje, ko so dnevi vedno bolj zimski, je pravi čas, da vrt pripravite na prezimovanje.
- Pazite predvsem, da pograbite listje s trate in ga tudi odstranite.