Dolivanje goriva v kosilnico: ta postopek je bolj kompleksen, kot se zdi

Optimalno delovanje kosilnic je v veliki meri odvisno že od samega dolivanja goriva. Več o tem preberite v nadaljevanju.

PREGLED: DOLIVANJE GORIVA V KOSILNICO

  • Bencinske kosilnice lahko polnimo z vsakim običajnim super gorivom iz bencinskih črpalk.
  • Podjetje STIHL v kosilnice vgrajuje izključno štiritaktne motorje.
  • Za vse kosilnice STIHL je primeren super bencin.
  • Pri dolivanju goriva pa je treba upoštevati nekaj pravil. Najpomembneje je: kosilnico polnite le na prostem, ko je motor hladen in ni v teku.
  • Gorivo skladiščite izključno v skladu s predpisi.
  • Staro gorivo spada med nevarne odpadke in ga je treba kot takšnega odstraniti.

Kosilnice lahko polnimo z vsakim običajnim bencinom iz bencinske črpalke; lahko je to gorivo z oznako E 10 ali običajno gorivo.

Kosilnice z dvotaktnimi motorji so zasnovane za olja, ki jih v razmerju 1:50 primešamo bencinu, na liter bencina torej 50 ml olja. Za štiritaktne kosilnice potrebujemo motorno olje. Tega ne primešano bencinu, kot to storimo pri dvotaktnih kosilnicah, temveč ga dolijemo v ločeno odprtino za mazanje motorja.

Lahko, vendar pa se bodo zaradi dodanega etanola gumijaste cevi in tesnila hitreje obrabili. Če želite doliti gorivo z oznako E10, morate redno preverjati obrabne dele.

S KATERIM SUPER BENCINOM SMEMO POLNITI KOSILNICO?

Odgovor je preprost – z vsakim gorivom, le z dizelskim gorivom ne. Sicer pa lahko v bencinsko kosilnico STIHL dolijete vsak super bencin iz bencinske črpalke, in sicer običajno super gorivo ali pa gorivo z oznako E10.

Zaradi dodanega etanola je gorivo z oznako E10 za kosilnice manj primerno, saj lahko vsebovani alkohol poškoduje gumijaste cevi in tesnila na motorju.

Zatorej, če svojo kosilnico polnite z gorivom z oznako E10, pogosteje preverjajte gumijaste dele motorja kosilnice kot sicer.

Če kosilnico polnite s super bencinom, pa morate paziti še na različno dolivanje dvotaktnih motorjev in štiritaktnih motorjev STIHL.

Podjetje STIHL izdeluje izključno kosilnice s štiritaktnimi motorji STIHL. Te najlažje polnite z običajnim super bencinom iz bencinske črpalke.

S tem izkazujejo kosilnice STIHL boljše vrednosti izpušnih plinov kot primerljive kosilnice z dvotaktnimi motorji, ki zahtevajo mešanico super bencina in olja.

Prednosti štiritaktnih motorjev pa niso zgolj v dolivanju goriva. Delo je namreč tudi znatno bolj prijetno kot s primerljivimi dvotaktnimi motorji. Zasluga gre predvsem mirnejšemu teku.

Kosilnice z dvotaktnim motorjem polnite z mešanico goriva in olja. Pri nekaterih kosilnicah je treba to mešanico pripraviti zunaj naprave, preden jo lahko dolijete.

Pri t. i. kosilnicah z ločenim mazanjem obe pogonski sredstvi dolijemo v posebna rezervoarja na motorju. Običajno mešalno razmerje je 1:25 ali 1:50, kar pomeni, da na en delež olja pride 25 ali 50 deležev super bencina.

Nasvet strokovnjaka STIHL

Pri dolivanju goriva v kosilnico se lahko hitro zgodi, da kosilnico prenapolnimo. Pomoč za dolivanje STIHL preprečuje, da bi prekomerno napolnili rezervoar.

DOLIVANJE GORIVA V KOSILNICO: KONTROLNI SEZNAM

Tudi če veste, katero gorivo je treba uporabiti za kosilnico, je izredno pomembno tudi, kako super bencin dolijete. Za to lahko uporabite naš kontrolni seznam.

Dolivanje goriva v kosilnico: kaj morate upoštevati
Kosilnico polnite samo na prostem in na ravni površini.
Rezervoar polnite samo, ko je motor hladen in ni v teku.
Po odprtju pokrova rezervoarja obrišite predel okoli pokrova rezervoarja za gorivo z vlažno krpo.
Za dolivanje goriva uporabite čist lijak.
Rezervoarja nikoli ne napolnite do roba, saj se gorivo razteza. Pustite pribl. 15 mm prostora do roba rezervoarja.
Pokrov rezervoarja kosilnice dobro zaprite po vsakem dolivanju goriva.
Pozor: nevarnost brizganja! Pokrova rezervoarja nikoli ne odpirajte, če je motor v teku!

ALI STE V KOSILNICO NATOČILI NAPAČNO GORIVO?

Če ste v kosilnico natočili napačno gorivo, potem nikakor ne zaženite kosilnice. V najslabšem primeru lahko pride do okvare motorja.

Prav tako ni priporočljivo, da sami skušate izprazniti rezervoar z gorivom. Gorivo je namreč lahko že v motornem bloku, kar pa morda niste opazili. Zato priporočamo, da se obrnete na najbližjega specializiranega trgovca STIHL, ki vam bo zagotovil strokovno pomoč.

PRAVILNO SHRANJEVANJE SUPER BENCINA

Vrtna sezona se počasi zaključuje, kosilnice bomo morali pospraviti, ampak v rezervoarju je še velika količina super bencina. Kaj storiti?

Za shranjevanje super bencina obstaja nekaj pravil, ki jih morate upoštevati. Pri tem vam lahko pomaga naš pregled najpomembnejših pravil.

Pravilno shranjevanje goriva
Goriva nikoli ne shranjujte več kot tri mesece, super bencina z oznako E10 pa ne več kot en mesec.
Gorivo vedno nalijte v čisto in dobro zaprto posodo.
Posode iz umetne mase zamenjajte vsakih 5 let, saj super bencin razjeda umetno maso.
Kovinske posode morajo biti nerjavne.
Posodo napolnite do konca in jo shranite na hladnem in suhem mestu.

ODSTRANJEVANJE STAREGA SUPER BENCINA

Če super bencin za kosilnico, ki ste ga shranili, po določenem času ni več primeren za dolivanje, je priporočljivo, da ga odstranite. Vendar pozor: super bencina ni dovoljeno odstraniti kar tako, saj spada med nevarne odpadke in je škodljiv za okolje. Odpadno gorivo zato odstranite na zbirališču nevarnih odpadkov. Če ne veste, kje se takšno zbirališče nahaja, se pozanimajte pri lokalni komunalni službi.