Sami izdelajte kompostnik

Kompostnik je trajnosten, praktičen in sodi na vsak vrt. V članku vam predstavljamo navodila, kako lahko sami izdelate kompostnik iz lesa.

KAKO DELUJE KOMPOSTNIK?

Kompost nastane, ko mikroorganizmi organske odpadke spremenijo v humus – temu bi lahko rekli recikliranje! Raznesen kompost izboljša strukturo tal in oskrbuje grede z dragocenimi hranilnimi snovmi.

Oziroma, če se izrazimo drugače: na kompostnik lahko odložite vrtne in kuhinjske odpadke, pozneje pa lahko z zrelim kompostom pognojite svoj vrt – obstajajo torej dobri razlogi za izdelavo kompostnika.

Pri tem bodite vedno pozorni na to, kako pravilno kompostirate in kaj lahko odvržete v kompostnik. Prav tako morate kompost redno obračati, da pospešite razgradnjo in zmanjšate njegovo količino.

Kompostniki so na voljo v različnih velikostih in cenovnih razredih, vendar vam jih ni treba kupiti: z nekaj ročne spretnosti in potrpežljivosti si lesen kompostnik lahko izdelate sami.

PRENOS IN TISKANJE NAVODIL

Naslednja navodila za izdelavo kompostnika lahko prenesete v formatu PDF in jih natisnete. Vključujejo seznam materialov in orodij, ki ga lahko uporabite med obiskom trgovine za domače mojstre.

MATERIAL IN ORODJE

Pred začetkom dela pripravite vse materiale in orodja.

Tukaj je seznam vsega, kar potrebujete za izdelavo kompostnika:

  • Količki:
    4 x 850 mm x 54 mm x 54 mm
  • Deske za stene in loputo za odvzem komposta:
    32 x 1000 mm x 80 mm x 18 mm
    2 x 280 mm x 18 mm
  • Talni okvir:
    2 x 1000 mm x 50 mm x 30 mm
    2 x 936 mm x 50 mm x 30 mm
  • Navpični letvi, s katerima se pritrdijo deske lopute za odvzem komposta:
    2 x 280 mm x 80 mm x 18 mm
  • Vijaki:
    8 x 4,5 x 100 mm za okvir, dva na vogal
    8 x 4,5 x 75 mm za privijačenje okvirja iz letvic 50 x 30 mm na količke
    124 x 4,0 x 50 mm za deske
    12 x 3,5 x 30 mm za deske sprednje lopute
    12 x 3,5 x 16 mm za tečaje
  • Tečaji in tako imenovani kavlji za nevihte:
    2 x 100 mm x 70 mm tečaj za loputo za odvzem komposta
    3 x kavelj za nevihto 80–100 mm za loputo
  • 110 x 110 cm mreža za kunce ali ptice, ki se bo uporabila za zaščito pred mišmi
  • Olje za zaščito lesa ali lazura za zunanjo uporabo ter čopič

Nasvet strokovnjaka STIHL:
Če imate na voljo odpadne lesene plošče, jih lahko uporabite za izdelavo kompostnika. Tako jih boste reciklirali in hkrati prihranili nekaj denarja.

  • Smrekov les za okvir:
    2 x 1000 mm x 50 mm x 30 mm
    2 x 936 mm x 50 mm x 30 mm
  • Smrekov les za dva podporna trikotnika:
    2 x 400 mm x 50 mm x 30 mm
    2 x 300 mm x 50 mm x 30 mm
    2 x 472 mm x 50 mm x 30 mm, notranji kot dolge stranice 123° spodaj in 147° zgoraj
  • Tečaji za pritrditev sita na kompostnik:
    2 x 100 mm x 70 mm
  • Tečaji za dva podporna trikotnika:
    4 x 75 mm x 50 mm
  • Vijaki:
    24 x 3,5 x 50 (za 4 tečaje trikotnega okvirja)
    8 x 4,5 x 100 (za okvir), dva na vogal
    3 x 4,5 x 75 za vsak trikotnik, po eden na vsaki točki privijačenja
  • 1 zavitek mreže za ptičje kletke (voliere), očesa 1 x 1 cm, ali mreže za kunce – za sito
  • Bambusova ali trstična podloga v velikosti kompostnika

  • Akumulatorska žaga, npr. STIHL MSA 70, za količke in okvir
  • Enoročna akumulatorska žaga, npr. STIHL GTA 26, za deske
  • Spenjalnik
  • Akumulatorski vijačnik

Delo z zmogljivimi napravami razveseljuje in omogoča, da pri tem prerastete samega sebe. Pri tem je dobro, če se lahko zanesete na učinkovita in varna zaščitna oblačila. Pri delu z enoročno akumulatorsko žago vedno nosite osebno zaščitno opremo. Sem spadajo npr. zaščitna očala, zaščitne rokavice ipd.

Več podrobnosti preberite v navodilih za uporabo kupljenega izdelka. Pred prvo uporabo naprave se dobro seznanite z njenim delovanjem, poleg tega se pred vsakim delom prepričajte, da je naprava v brezhibnem stanju. Specializirani trgovec STIHL bo napravo za vas pripravil na prvo uporabo in vam svetoval glede zaščitnih oblačil, krojev in konfekcijskih številk, pri tem pa boste oblačila lahko v miru pomerili. Zapomnite si, da osebna zaščitna oprema ne more nadomestiti varne delovne tehnike.

Z akumulatorsko žago STIHL MSA 140 C-B najprej razžagajte količke. Z enoročno akumulatorsko žago STIHL GTA 26 lahko deske razrežete na pravilno velikost 28 x 1 m, okvir pa na velikost 1 m. Ne pozabite pobrusiti vogalov in naoljiti desk.

Akumulatorska žaga je idealna za žaganje količkov.

Postavite dva količka na tla in ju poravnajte. Pri tem si pomagajte z dvema kosoma odpadnega lesa, odrezanima na dolžino 89 cm, ki bosta služila kot distančnika, da bosta količka med seboj pravilno oddaljena.

Sedaj poravnajte oba količka s prvo desko stene, tako da bosta na isti višini. Deska na obeh straneh štrli 18 mm čez količek, kar predstavlja debelino desk. V tem previsu bodo pozneje nameščene deske za obe stranski stranici.

Ponovno z dodatnim kosom lesa ustrezne debeline preverite previs, šele nato privijačite desko. Za vsako naslednjo desko na obeh straneh namestite kos odpadnega lesa, odrezanega na 3 cm, in ga uporabite kot distančnik, tako da bodo vse deske na popolnoma enaki razdalji.

Deske na vsaki strani pritrdite z dvema vijakoma 4,0 x 50, da se les pod vplivom vlage in suše ne bo upogibal. Vsaka stranica je sestavljena iz osmih desk. Na sprednji strani je le pet desk, saj bo manjkajoče tri deske prispevala loputa za odvzem komposta.

Z akumulatorskim vijačnikom boste deske hitro privijačili.

Tri meter dolge deske privijačite na dve 28 cm dolgi prečni letvi. To storite tako, da na delovno mizo položite tri deske z običajnim 3 cm distančnikom in jih potisnete tako, da se vse končajo na enaki višini ob straneh. Sedaj privijačite obe prečni letvi v razdalji 20 cm od roba.

Pri privijačenju desk in prečnih letev si pomagajte z distančnikom.

Sprednji del kompostnika postavite na delovno mizo. Loputo za odvzem komposta z dvema tečajema privijačite na skrajno spodnjo desko na sprednji strani. Pustite dobrih 12 cm prostora od roba.

Pritrjevanje lopute za odvzem komposta z dvema tečajema.

Zadnjo steno položite na tla in nanjo privijačite deske za obe stranski stranici tako, da se ujemajo s previsom vodoravnih količkov na zadnji steni. Uporabite dva vijaka 4,0 x 50 mm na vsaki strani. Deske obeh stranskih stranic zdaj štrlijo navpično v zrak.

Deske za stranske stranice štrlijo navpično v zrak.

Zdaj natančno položite sprednjo stranico na navzgor štrleče deske stranskih stranic. Sprednjo stranico pritrdite skozi deske stranskih stranic z dvema vijakoma 4,0 x 50 mm na vsaki stranici.

Sprednja stranica se mora natančno prilegati stranskim stranicam.

Zdaj je čas, da privijačite kavlje za nevihto. To storite tako, da najprej pritrdite dve očesi na loputo za odvzem komposta, nato dva kavlja na eni strani kompostnika in en kavelj spodaj na drugi strani kompostnika. Ko je loputa zaprta, sta spodnja kavlja za nevihto zataknjena, odprto loputo pa drži zgornji kavelj.

Označite položaj kavljev in jih privijačite glede na njihovo dolžino – tako jih boste zlahka odprli in varno zaprli. Na kavelj je že pritrjeno oko. Takšen kavelj lahko uporabite kot vzvod za lažje privijačenje.

Kavlji za nevihte držijo loputo na kompostniku.

Da bi zagotovili zadosten odmik od tal in lažje odpiranje lopute za odvzem komposta, stoji kompostnik na 3 cm visokem obodnem okvirju iz letev z merami 50 x 30 mm. Z dvema vijakoma na vsakem vogalu privijačite poprej nažagane 4,5 x 100 mm letve za okvir. Nato obrnite kompostnik na glavo in položite okvir na dno kompostnika. Okvir privijačite v količke s po dvema vijakoma na vsaki 4,5 x 75 mm stranici.

Okvir zagotavlja zadostno oddaljenost od tal.

Vsebina kompostnika bo pozneje imela neposreden stik s tlemi. Z mrežo z majhnimi očesi preprečite dostop mišim, ki sicer rade gnezdijo v kompostu. Mrežo spnite na leseni okvir kompostnika in jo na robovih s škarjami za rezanje žice obrežite na mero. Na koncu obrnite kompostnik nazaj in ga postavite na končno mesto na vrtu – vaš kompostnik je končan!

Mreža bo miši odvrnila od kompostnika.

S tečaji lahko privijačite tudi sito za kompost. Dodatno lahko namestite dva podporna trikotnika. Sito se uporablja za presajanje komposta. Presejan kompost lahko uporabite na vrtu. Grobi kosi komposta, kot so korenine ali lupine orehov, niso primerni za v gredo.

Navodila za izdelavo sita za kompost lahko prenesete v formatu PDF in jih natisnete. Vključujejo seznam materialov in orodij, ki ga lahko uporabite med obiskom trgovine za domače mojstre.

Če želite izdelati sito za kompost, ki bo ustrezalo izdelanemu kompostniku, si oglejte tudi videoposnetek.

Nasvet strokovnjaka STIHL:

Kompost poleti redno zalivajte, da se v suhem vremenu ne prekine postopek razgrajevanja.

PRAKTIČNI NASVETI IN NAPOTKI ZA VAŠ KOMPOSTNIK

Če ste se odločili, da boste kompostnik izdelali sami, morate pred tem upoštevati nekaj nasvetov. Tukaj preberite, kako izbrati pravo lokacijo in kako ga skriti. Tako bo kompostnik obogatil vaš vrt.

Izbira prave lokacije za kompostnik

Preden izdelate svoj kompostnik, morate izbrati primerno lokacijo. Najbolje bo, če ga postavite v senco ali polsenco in na ravno površino. Lokacijo izberite tako, da boste imeli dovolj prostora za obračanje komposta in da bo mesto dobro dosegljivo s samokolnico. Ob kompostniku morate imeti tudi dovolj prostora za presajanje surovega komposta.

Tudi po končani izdelavi kompostnika je treba postoriti še veliko stvari.
Tudi po končani izdelavi kompostnika je treba postoriti še veliko stvari.

Nasvet strokovnjaka STIHL:

Najbolje je, da za kompostnik izberete mesto, kjer bo kompost v stiku z zemljo na vrtu. To omogoča, da se v njem razvijejo deževniki in drugi koristni organizmi, izcedne vode pa zlahka odtečejo.

Kako skriti kompostnik?

Kompostnik je sicer zelo praktičen, vendar ga veliko ljudi raje skrije na diskretno mesto. Najbolje za grmovjem, živo mejo ali vrtno uto, tako da ga ni mogoče videti s terase ali priljubljenega prostora za sedenje. Tako lahko kompostnik neopazno vključite v vrt.

Pokrivanje komposta – tako to gre

Za zagotavljanje ravnovesja vlage morate kompostnik pokriti, na primer z bambusovo ali trstično podlogo. To ga učinkovito ščiti pred izsušitvijo in neposredno sončno svetlobo, pa tudi pred padavinami.

S tem sta zagotovljena tudi potrebna toplota in vlaga v kompostu. Bambusove in trstične podloge so zelo trajnostne, saj jih lahko uporabljate vedno znova. Plastična ponjava je primerna le za začasno prekrivanje, saj tako zrak skoraj ne more krožiti.

Podloga iz trstičja je trajnostna in ščiti kompost.

VPRAŠANJA IN ODGOVORI

Kompostnik mora imeti pokrov ali pokrivalo, da se kup komposta ne izsuši, ohladi ali preveč zmoči.

V kompostniku mikroorganizmi organske snovi, kot so vrtni odpadki, spremenijo v trajni humus, ki je ključnega pomena za zdravo življenje v tleh.

Za kompostnik je primeren odporen les, kot je macesen, ki je zaradi visoke vsebnosti smole še posebej trpežen.

Kompostnik je najbolje postaviti v polsenco, da se ne izsuši in zgnije. Primerne lokacije so za vrtno uto ali v zavetju žive meje. Da bi zagotovili dovolj svežega zraka, mora biti mesto zaščiteno pred vetrom, vendar ne brezvetrno. Kompostnik lahko postavite tudi na mejo svojega zemljišča, saj je na splošno dovoljen kjer koli na vašem vrtu.

Kompost mora biti vedno pokrit, da je zaščiten pred dežjem in sončno svetlobo. To lahko zagotovite s ponjavo ali – kot bolj trajnostna alternativa – s trstično podlogo.

Da, kompostnik na vrtu je dovoljen brez omejitev, če je na vašem zemljišču. Tudi v bližini meje zemljišča.

Če kompostnik izdelujete sami, poskrbite, da bo na lahko dostopnem in zračnem mestu. Za izdelavo izberite trpežen material, na primer macesnov les. Prav tako ne pozabite, da vseh vrtnih odpadkov ne smete odlagati v kompostnik.

Če so lesene deske impregnirane, bo kompostnik zdržal od pet do deset let, odvisno od vremenskih razmer.